Drobečková navigácia
Príbeh džínsové bundy
Džínsová bunda má dlhú a bohatú históriu. Od konceptu z 19. storočia si bundy počas oboch svetových vojen obliekala americká armáda a nespočet známych osobností od Jamesa Deana a Marilyn Monroe, po Rihannu a rappera Jay-Z. Naša bunda sa stala jasnou voľbou pre teenagerov v 50-tych rokoch, hippies v 60-tych a v 70-tkach ju punkeri trhali vo švíkoch. Džínsová bunda - nosená ako robotníckou triedou, tak aj celebritami. Všestrannosť, odolnosť a pohodlnosť sú len niektoré z dôvodov, prečo sa džínsová bunda stala základným kameňom pre moderný spôsob obliekania. Ale rovnako ako pri džínsoch 501 to všetko začalo u skromnej pracovnej bundy...
Na začiatku 80. rokov 19. storočia, desať rokov po vytvorení nitovaných džínsových nohavíc, vydali Levi Strauss & Co. Triple Pleat Blouse - najstaršiu nitovanú džínsovú bundu. Vtedy sa jej ale nehovorilo bunda. Spoločnosť odev nazvala blúza. Triple Pleat Blouse sa volá podľa troch záhybov, ktoré sa nachádzajú po stranách zapínania. Tieto záhyby boli navrhnuté pre možnosť rozšírenia. Rozlišovacími vlastnosťami boli prišité kovové značkové gombíky, veľké vrecká a zošitý chrbát pri páse koženou záplatou.
V roku 1905 Levi Strauss & Co. vstúpili do modernej éry s blúzou 506XX. Tento typ je od roku 1917 tiež známy ako Type I. V skutočnosti to bol až druhý model (Type II), ale Triple Pleats Blouse nikdy nemala svoje číslo. 506XX majú regular (rovný) strih len s dvomi záhybmi pri zapínaní, jedným náprsným vreckom na ľavej strane, utiahnutie pásu pomocou spony a viditeľné nity v rohoch predného vrecka. To všetko za účelom vytvorenia robustného a pohodlného pracovného oblečenia. Celkom vzniklo 6 verzií tohto modelu, od roku 1905 do roku 1947. Nity zmizli a do 30-tych rokov nemalo predné vrecko krycí presah. Do roku 1936 chýbal aj "Big E" Red Tab. Zmenili sa gombíky a strieborná spona sa stala brondzovou. Slovíčko „blúza“ sa používalo do roku 1938, kedy bolo v katalógoch Levi`s vystriedané slovom „bunda“.
V roku 1953 sa vznovu inovovalo. Prerobili sme originálnu Type l bundu na bundu Type II, ako sa tomuto modelu začalo rýchlo hovoriť. Bunda mala označenie 507XX. Na prvý pohľad môžete rozoznať Typ II od svojho staršieho brata podľa dvoch predných vreciek a zadného sťahovania pása. Model 507XX mal viacero ďalších odlišností než starší model 506XX. Na rozdiel od jeho predchodcu, Type II mal na vreckách miesto nitov vystužené švy. Pôvodne mali bundy kožené ceduľky, ktoré boli ale v 50. rokoch nahradené papierovými.
Na svete je veľa džínsových búnd, ale je tu len jedna, ktorá im kraľuje. Type III, dnes známa hlavne pod menom Trucker bunda, ktorá vyšla v roku 1962 a mala priradené číslo 557XX. Avšak type III svoje pomenovanie Trucker dostala až v 90. rokoch, kedy ju japonskí zberatelia denimu označili ako klasické oblečenie amerických vodičov kamiónov (Truck Drivers). Tento pojem sa potom zachoval pre Type III. Trucker štýl je ľahko rozoznateľný od všetkých starších modelov podľa ostrých záhybov na vrecku a klasickému „véčkovému“ prešívaniu, ktoré je od náprsného vrecka po spodný šev. Nite použité na model 557XX boli oranžové miesto žltej farby, ktorá sa používala na starších modeloch.
V roku 1967 sa 557XX zmenil na 70505, pretože firma bundu prezentovala ako komplet k novému strihu džínsov 505. Bolo to v rovnakom roku ako gitarista kapely The Beatles - Harrison lákal dav svojich Hippie fanúšikov a nosil vlastnú truckerku pri návšteve známych v San Franciscu. Z džínsovej bundy sa razom stalo klasické oblečenie pre underground kultúru. Od tej doby bola Truckerka úzko spájaná s hudobným priemyslom.
Ak vezmeme do úvahy obľúbenosť Truckeriek v modernej kultúre, nie je divu, že prešli len pár zmenami počas dekád. Zmeny sú to síce minimálne, ale uchytili sa. Najmä pridanie bočných vreciek v 80. rokoch. Od 60. rokov sa Truckerka začala vyrábať taktiež v iných materiáloch ako menčester, semiš a koža. Vnútro bundy sa začalo prešívať kožúškom Sherpa a vznikla tak aj zimná verzia.
Najnovšia verzia bundy
Najnovšia evolúcia Truckerky vychádza z Jacquard, čo je prelomový materiál vyvinutý spoločnosťou Google. Jedná sa o špeciálne inteligentné vlákno, pomocou ktorého môžete prepojiť bundu so smartphonom a ovládať hudbu či spustiť navigáciu jednoduchým poklepaním alebo pohladkaním rukávu. Truckerka zostáva aj naďalej to pravé oblečenie pre autentické sebavyjadrenie, pretože Levis a naši fanúšikovia pokračujú s vlastnými inováciami a hľadia na tento produkt ako na prázdne plátno, ktoré slúži ako možnosť sebavyjadrenia na mnoho spôsobov. Od pridania nášiviek alebo pripináčikov, farbenia, trhania a ničenia, až po prerobenie strihu. Džínsová bunda patrí k populárnej kultúre rovnako, ak nie viac, ako 501 Original Jeans.